ABC finansowania nieruchomości – BIK

Opublikowane:

Co to jest raport BIK? Kiedy mamy z nim do czynienia, co oznacza i kto z niego korzysta? Do czego służy? To najczęstsze pytania kredytobiorców, na które postaram się udzielić odpowiedzi.

BIK to Biuro Informacji Kredytowej. Jego celem jest gromadzenie danych, przekazywanych przez banki oraz SKOK-i, zawierających pozytywne oraz negatywne informacje o klientach i ich rachunkach. Mówiąc precyzyjniej, jest to źródło uzyskania informacji dla kredytodawcy (banku) o tym, jaki jest stan posiadanych przez klienta produktów kredytowych. Informacje są przechowywane przez okres wskazany w upoważnieniu udzielonym przez klienta, ale nie krócej niż 5 lat. W raporcie znajdują się informacje o: dacie powstania zadłużenia, rodzaju kredytu, okresie, na jaki kredyt został udzielony, walucie kredytu, terminowość spłat, dacie zamknięcia relacji, wszczętej egzekucji czy też windykacji zadłużenia.

Nikt osobiście, ani sam BIK, nie może tych danych zmieniać. Jest to domena tylko i wyłącznie banku, który udzielił kredytu. Dane zaś najczęściej są aktualizowane w cyklach 30 – dniowych, więc spłacając i zamykając dziś kredyt, możemy się spodziewać aktualizacji w BIK dopiero w kolejnym miesiącu. Jeżeli więc w najbliższym okresie planujemy aplikować o kredyt hipoteczny, samo oświadczenie, że uregulowaliśmy zobowiązanie nie wystarczy – w raporcie BIK ciągle widnieje informacja, że posiadamy to zobowiązanie. Wystarczające jest wtedy zaświadczenie potwierdzające spłatę kredytu. Warto również o takim fakcie informować doradcę, który pomaga w ubieganiu się o kredyt.

Bezstronność w funkcjonowaniu tej instytucji spowodowała, że korzystanie z gromadzonych przez nią danych, stało się jednym z fundamentalnych zapisów procedur kredytowych, pomagającym w ocenie ryzyka kredytowego związanego z danym klientem.

Kiedy raport jest pozytywny? W momencie, kiedy nasze zadłużenia są obsługiwane  terminowo, a z ewentualną spłatą raty kredytu, (min. spłacie kwoty wykorzystanej w ramach limitu karty kredytowej, zadłużenia w odnawialnej linii kredytowej etc.) nie spóźniliśmy się  więcej niż 30 dni. Im dłużej zalegamy z płatnością, tym bardziej spada nasza wiarygodność kredytowa. W większości banków zadłużenia powyżej 90 dni łączą się z odmową udzielenia kredytu.

Zdarzają się sytuacje, kiedy zadłużenie jest wynikiem zdarzenia losowego (choroba/wypadek itp.), naszej nieświadomości o zadłużeniu (narosłe odsetki od debetu w koncie np. od kosztu ubezpieczenia karty płatniczej, z której zrezygnowaliśmy rok temu). Wówczas pozostaje odwołanie się od decyzji, zawierające pełne wyjaśnienie zaistniałej sytuacji, oraz kopii jak największej ilości dokumentów, które potwierdzą naszą wiarygodność. Nie jest to gwarantem uzyskania decyzji pozytywnej, jednak diametralnie zwiększa nasze szanse. Najmniej restrykcyjnym bankiem w tym zakresie jest Metrobank oraz Dombank.

Ważne jest, aby mieć świadomość i pamiętać, że raz na 6 m-cy przysługuje Nam prawo do otrzymania bezpłatnego raportu BIK, a jedynym dokumentem wymaganym do jego uzyskania jest dowód osobisty (szczegóły na www.bik.pl). Zachęcam więc do zapoznania się ze swoją historią kredytową i przeanalizowania jej z doradcą, zanim złożymy wniosek o kredyt, stanowiący źródło finansowania naszej wymarzonej nieruchomości.

Porozmawiaj z ekspertem
Podaj nam swoje imię:
Podaj nam swój numer telefonu: