Chcesz płacić mniejsze raty? Spróbuj przewalutować kredyt - NOTUS Finanse

603 804 805

Niższe raty, odcięcie się od ryzyka walutowego lub chęć zaryzykowania obniżenia wartości kredytu pozostałego do spłaty. Każdy z tych celów można zrealizować zmieniając walutę zaciągniętego kredytu. Niestety, taka operacja wiąże się z dodatkowymi opłatami...

Tą opłatą będzie koszt przewalutowania kredytu. W większości przypadków jest on zależny od kwoty kredytu pozostałej do spłaty. Maksymalnie zapłacimy dwa procent od tej kwoty, natomiast w niektórych bankach przewalutowanie kredytu jest bezpłatne.

Poniższa tabela przedstawia koszty
przewalutowania kredytu hipotecznego.

 Bank Na PLN
(w %)
Na EUR
(w %)
Na CHF
(w %)
Na USD
(w %)
MultiBank 0 0 0 0
mBank 0 0 0 0
Bank BPH 0* 0* 0* 0*
Raiffeisen Bank 0 0 - -
BZ WBK 0 1 - -
BOŚ Bank 0 1 - 1
Kredyt Bank 0 1 - -
Lukas Bank 0 2 - -
Bank DnB Nord 1 0 - -
Nordea Bank 100 PLN 0,75 0,75 -
PKO BP 0,8 0,8 0,8 0,8
Alior Bank 1 1 1 -
Deutsche Bank 1* 1 1 -
Getin Bank 1,5 1,5 - -
Polbank 1,5 1,5 1,5 -


Źródło: TOIP na stronach banków, porównywarka finansowa Comperia.pl

Jak w każdym przypadku, także i tu mamy do czynienia z gwiazdkami. W Banku BPH, w przypadku kredytów wypłaconych i spłacanych według kursu średniego NBP prowizja za zmianę waluty wynosi 1,5 %. W Deutsche Banku pierwsze przewalutowanie do naszej rodzimej waluty jest darmowe.

Jeżeli jesteś zainteresowany częstym przewalutowywaniem kredytu i korzystaniem z wahań kursów walutowych, warto zainteresować się propozycją MultiBanku, mBanku i BPH, które udzielają kredytu aż w czterech walutach i nie pobierają opłaty za przewalutowanie kredytu. Darmowe przewalutowanie oferuje także Raiffeisen Bank, ale udziela kredytów tylko w złotych i euro.

Reszta banków pobierze opłatę w wysokości około 1 procenta kwoty kredytu pozostałej do spłaty. Dodatkowo niektóre banki określiły minimalną kwotę tej opłaty. Najgorzej sytuacja wygląda w Polbanku gdzie klienci zapłacą 1,5 proc., minimum 500 zł.

Czy to już wszystkie opłaty?

Niestety, poza opłatą za przewalutowanie, w większości banków należy się liczyć z dodatkowymi kosztami. Przy zmianie waluty kredytu konieczne jest sporządzenie aneksu do umowy, które także kosztuje. Najczęściej 100-200 zł, ale np.: Polbank pobierze kwotę w wysokości 500 zł. Natomiast mBank nie pobiera żadnych opłat za tego rodzaju czynność.

Przewalutowanie kredytu wiąże się z kosztami, które mogą sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych. Jeżeli więc chcesz przewalutować kredyt korzystając z pozytywnych zmian kursowych, warto zastanowić się, czy korzyści wynikające z tego przewalutowania przewyższą koszty wynikające z opisanych opłat.

Marcin Zienkiewicz