super

Dom Kredytowy Notus działa etycznie

Opublikowane:

Audyt etyczny przeprowadzony przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych (KPF) w Polsce (KPF), któremu poddał się Dom Kredytowy Notus S.A., potwierdził, że firma działa zgodnie z Zasadami Dobrych Praktyk, odnoszących się do doradztwa w zakresie produktów kredytowych.

Celem audytu etycznego, przeprowadzanego co roku przez KPF wśród wszystkich członków organizacji, jest sprawdzenie, czy praktyki biznesowe prowadzone przez firmy członkowskie organizacji są zgodne z przyjętymi zasadami, do którego zobowiązały się firmy przyjmując kodeks KPF, tzw. Zasady Dobrych Praktyk. Zasady Dobrych Praktyk zawierają zasady ogólne, oparte na uniwersalnych normach etycznych, a także te dedykowane poszczególnym branżom, zebrane w księgach szczegółowych. Częściami składowymi są również zasady dobrych praktyk poświęcone poszczególnym branżom, zebrane w księgach szczegółowych. Z treścią całego dokumentu, obowiązującego firmy pośrednictwa finansowego, można się zapoznać, wchodząc na stronę www.kpf.pl.

Jak przebiegał audyt? 
Każda z firm, uczestniczących w procesie audytu etycznego, wypełniła ankietę, składającą się z trzech części: danych identyfikacyjnych przedsiębiorstwo, pytań ogólnych i szczegółowych. W tej pierwszej kategorii znalazły się pytania wspólne dla wszystkich branż uczestniczących w procesie – o to między innymi, czy w roku objętym audytem doszło do naruszenia praw konsumenta przez dane przedsiębiorstwo finansowe i czy zostało ono potwierdzone decyzją organu administracji publicznej lub orzeczeniem sądu oraz o to, czy zatrudnieni w nim pracownicy zapoznali się z Zasadami Dobrych Praktyk.

Każde z 20 pytań szczegółowych, zawartych w formularzu ankiety – odrębnym dla poszczególnych sektorów – odnosi się bezpośrednio do zapisów ZDP KPF. W przypadku branży pośrednictwa finansowego podzielono je na dwie kategorie – „Odpowiedzialne pożyczanie” i „Ochrona przekazywanych informacji oraz ochrona danych osobowych”. W pierwszym przypadku firmy zostały zobowiązane do ustosunkowania się do pytań o praktykę przy sprzedaży produktów kredytowych, np. „czy przedsiębiorstwo sprzedaje kredyt, kiedy jest oczywiste, że kredytobiorca nie będzie w stanie wywiązać się ze zobowiązań umownych?”

Audyt etyczny stanowi jeden z filarów programu etycznego Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych. Zainicjowany został blisko 10 lat temu we współpracy z niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie etyki, profesorem Wojciechem Gasparskim. Cały proces wieńczy nadanie firmie Certyfikatu Etycznego, który można uznać za potwierdzenie, że posiadająca go firma wyraża silną wolę stosowania ZDP w działalności gospodarczej.

Porozmawiaj z ekspertem
Podaj nam swoje imię:
Podaj nam swój numer telefonu: