biuro

Jak zamieszkać bez teściowej?

Opublikowane:

Rodzina na Swoim, wysokość marży, zdolność kredytowa, waluta kredytu, transze – te terminy śnią się po nocach niejednemu młodemu człowiekowi, który zamierza zaciągnąć kredyt hipoteczny. Wielu z nich ma problemy z samodzielnym odnalezieniem się w gąszczu procedur kredytowych, więc szukają pomocy u specjalistów.

Eksperci akcji Zamieszkaj bez teściowej i Domu Kredytowego Notus zebrali najczęściej powtarzające się i najbardziej interesujące pytania, jakie zadają im młodzi ludzie i udzielili na nie wyczerpujących odpowiedzi.

Rodzina najważniejsza
Jednym z najbardziej popularnych obszarów pytań, jakie zadają doradcom finansowym młodzi kredytobiorcy jest oczywiście program Rodzina na Swoim. W tym roku planowane jest wprowadzenie zmian do programu, stąd największa niepewność związana jest właśnie z nim. Czy jest się czego obawiać?

  • Rzeczywiście proponowane zmiany w programie Rodzina na Swoim ograniczą w pewnym stopniu dostępność kredytów z dopłatami. Najważniejszą propozycją jest wyłączenie z tego programu mieszkań z rynku wtórnego, co oznacza, że beneficjentami będą mogli być jedynie nabywcy nieruchomości na rynku pierwotnym – kupujący od dewelopera lub budujący dom. Inną ważną zmianą jest także obniżenie maksymalnej ceny metra kwadratowego nabywanej nieruchomości o około 14 procent w porównaniu do obecnego poziomu cen – wyjaśnia Michał Krajkowski, analityk Domu Kredytowego Notus i ekspert akcji Zamieszkaj bez teściowej. Dodaje także, że nie można też będzie posiadać innej nieruchomości w okresie uzyskiwania dopłat (obecnie ograniczenie to dotyczy tylko czasu do momentu podpisania umowy kredytowej).

Eksperci akcji Zamieszkaj bez teściowej i Domu Kredytowego Notus zwracają także uwagę na pozytywne zmiany, takie jak poszerzenie grupy osób, które mogą stać się beneficjentami programu o osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwo domowe, tzw. singli. Jednak takie osoby, aby otrzymać dopłaty muszą nabyć mieszkanie o powierzchni nie większej niż 50 metrów kwadratowych, a dopłaty naliczane będą tylko do 30 metrów kwadratowych.

Biorąc pod uwagę cały proces legislacyjny, który umożliwi wprowadzenie proponowanych zmian, nie należy oczekiwać, aby weszły one w życie wcześniej niż w lutym czy marcu 2011 roku. Trzeba mieć też na uwadze, że ustawa może jeszcze przyjąć nieco inny kształt od obecnej propozycji.

Z Rodziną na Swoim związane są też inne pytania – dotyczą one głównie tego, kto może zostać beneficjentem programu i na co można przeznaczyć kredyt z dopłatami. Pojawia się sporo pytań, czy narzeczeni, nie będący jeszcze w związku małżeńskim mogą już zacząć ubiegać się o taki kredyt. Eksperci akcji Zamieszkaj bez teściowej i DK Notus wyjaśniają, że niestety obecnie beneficjentami programu mogą być jedynie małżeństwa oraz rodzice samotnie wychowujący co najmniej jedno dziecko małoletnie lub na które pobierany jest zasiłek pielęgnacyjny albo uczące się, do 25. roku życia. Z możliwości otrzymywania dopłat do kredytu hipotecznego można skorzystać też tylko jeden raz.

Jeśli zaś chodzi o przeznaczenie kredytu w ramach programu Rodzina na Swoim, to obowiązują tu ściśle określone cele kredytowania. Może to być więc zakup mieszkania i domu lub budowa domu o ściśle określonej powierzchni. – Obecnie powierzchnia użytkowa kredytowanego lokalu mieszkalnego nie może przekraczać 75 mkw. lub 140 mkw. dla domu jednorodzinnego. Podstawę naliczania dopłaty stanowi 50 mkw. dla mieszkania i 70 mkw. dla domu. W zależności od województwa ustalane są też najwyższe dopuszczalne ceny metra kwadratowego takiej nieruchomości. Maksymalny poziom kredytu ustalany jest indywidualnie przez banki. Nie we wszystkich możliwe więc będzie otrzymanie kredytu na 100% wartości nieruchomości. Z kredytu w ramach programu Rodzina na Swoim nie można też sfinansować wykończenia mieszkania ani zakupu działki, na której ma być wybudowany dom – tłumaczy Michał Krajkowski.

Kredyt bez umowy o pracę?
Niezwykle ważne dla młodych ludzi jest także podejście banków do różnych form zatrudnienia. Obecnie coraz więcej osób pracuje na innych zasadach niż w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony. Z zadawanych pytań wynika, że wokół tego tematu krąży wiele mitów.

  • Oczywiście najlepiej widziana jest umowa o pracę na czas nieokreślony, ale inne formy zatrudnienia nie przekreślają szans na uzyskania kredytu. Powszechnie akceptowana jest oczywiście także umowa o pracę na czas określony. W tym wypadku wymagany jest jednak dłuższy staż pracy. Minimalny wymagany okres zatrudnienia u obecnego pracodawcy to 6 miesięcy, chociaż wiele banków wymaga nawet 12. Dodatkowo istnieje wymóg, aby aktualna umowa obowiązywała jeszcze przez minimum 12 miesięcy od dnia złożenia wniosku o kredyt. W kilku instytucjach, np. Banku Millennium, czy DnB Nord, wystarczy, aby umowa nie wygasała przed upływem 6 miesięcy. Powszechne jest także dołączanie do wniosku pisma od pracodawcy, w którym zaznacza on, że nie widzi przeciwwskazań do podpisania nowej umowy po wygaśnięciu aktualnej – wyjaśnia Michał Krajkowski, ekspert Zamieszkaj bez teściowej i analityk Domu Kredytowego Notus.

Podobnie akceptowane są dochody z umów zlecenia. Eksperci akcji Zamieszkaj bez teściowej podkreślają, że w takich wypadkach standardem, jaki obowiązuje w bankach jest minimum 12-miesięczny okres uzyskiwania dochodów w tej formie. Oczywiście są wyjątki i niektóre banki oczekują tylko 6 miesięcy, ale w kilku okres uzyskiwania takich dochodów to aż 24 miesiące. – W przypadku umów zlecenia trzeba również sprawdzić, jaką część dochodów bank przyjmie do liczenia zdolności kredytowej. Część banków w analizie zaakceptuje całą kwotę, jaka wpływa na konto, czy jest wypłacana po zrealizowaniu zlecenia. Jednak duża grupa banków przyjmie tylko pewną określoną część wpływów, np.: weźmie pod uwagę tylko 80% uzyskanego dochodu – dodaje Michał Krajkowski.

W najgorszej sytuacji są osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. Minimalny okres, po jakim można starać się o kredyt to 12 miesięcy, choć w wielu bankach jest to nawet 2 lata. Banki stosują w tych wypadkach najostrzejsze kryteria.

Powrót z emigracji
Po wejściu Polski do Unii Europejskiej wielu młodych Polaków wyjechało pracować w innych krajach, głównie w Wielkiej Brytanii. Obecnie coraz więcej osób myśli o powrocie do Polski w niedalekiej przyszłości. Eksperci otrzymują więc mnóstwo pytań dotyczących możliwości otrzymania kredytu przez osoby uzyskujące dochód zagranicą.

  • W przypadku dochodów uzyskiwanych poza granicami Polski banki stawiają dodatkowe wymogi proceduralne. Podstawowym kryterium jest przede wszystkim forma uzyskiwania takich dochodów i preferowana jest umowa o pracę. W przypadku działalności gospodarczej prowadzonej poza granicami Polski tylko nieliczne banki są w stanie zaakceptować taką formę zatrudnienia – mówi Michał Krajkowski, ekspert akcji Zamieszkaj bez teściowej i DK Notus. Dodatkowo od osób pracujących poza granicami Polski większość banków będzie wymagała większego wkładu własnego niż od klientów zatrudnionych w kraju. Ponadto, bardziej rygorystycznie liczona jest zdolność kredytowa, z uwagi na wyższe koszty utrzymania niż te, które są ponoszone w Polsce. Jednak w sytuacji gdy dochody są uzyskiwane legalnie, istnieje możliwość uzyskania kredytu hipotecznego.

Kredyt hipoteczny jest zupełnie nowym terenem dla większości osób, które się o niego ubiegają, więc ilu kredytobiorców, tyle pytań. Na wszystkie z nich odpowiedzi można uzyskać pytając ekspertów w centrum pomocy na stronie internetowej akcji Zamieszkaj bez teściowej – www.beztesciowej.pl.

Porozmawiaj z ekspertem
Podaj nam swoje imię:
Podaj nam swój numer telefonu: