ochrona

Kłopoty ze spłatą raty? Działa już Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Opublikowane:

Kredytobiorcy, którzy mają kłopoty ze spłatą raty swojego kredytu mieszkaniowego zyskali nowy instrument pomocowy. Od 19 lutego można składać wnioski o wypłatę środków z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. W ciągu maksymalnie 18 miesięcy można otrzymać nawet 1500 złotych miesięcznie z przeznaczeniem na zapłatę raty.

Kto może skorzystać?
Z pomocy skorzystać mogą osoby, w przypadku których spełniony jest jeden z warunków – są bezrobotne, ich rata przekracza 60 proc. dochodu lub po zapłaceniu raty w budżecie domowym pozostaje mniej niż 634 złote dla gospodarstwa jednoosobowego lub 514 złotych na osobę dla gospodarstwa wieloosobowego. Ponadto kredytobiorcy starający się o pomoc nie mogą być właścicielami innego budynku lub lokalu mieszkalnego czy być najemcą takiej nieruchomości. Również utrata pracy i status bezrobotnego nie mogą wynikać z rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron czy w wyniku zwolnienia dyscyplinarnego. W przypadku kłopotów ze spłatą warto rozpocząć procedury wcześniej i nie doprowadzić do sytuacji, gdy bank wypowie nam umowę kredytową. W takiej sytuacji skorzystanie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców będzie już niemożliwe.

Ile? Gdzie? Na jak długo?
Wniosek o wypłatę pomocy z FWK należy złożyć w swoim banku, w którym spłacamy kredyt mieszkaniowy. Jeśli spełniamy kryteria, to maksymalnie w ciągu 30 dni powinniśmy podpisać umowę i środki zostaną przekazane. Bezpośrednio na rachunek bankowy służący do spłaty kredytu przekazywana będzie kwota stanowiąca równowartość raty kredytowej, ale nie więcej niż 1500 złotych miesięcznie. Pomoc może być wypłacana przez maksymalnie 18 miesięcy lub do momentu, gdy przestaniemy spełniać kryteria, które stanowiły przesłankę do uzyskania wsparcia, czyli np. wzrosną nasze dochody lub utracimy status osoby bezrobotnej.

Pomoc do zwrotu po 2 latach
Po upływie 2 lat od zakończenia wypłacania pomocy z FWK otrzymaną kwotę należy zwrócić. Spłata zostanie rozłożona na 8 lat, a raty będą nieoprocentowane. Zatem jeśli np. przez 18 miesięcy otrzymywaliśmy 1500 złotych miesięcznie, to później przez 8 lat będziemy płacić 281,25 miesięcznie.

Pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców jest skierowana do wszystkich osób, które mają kredyty mieszkaniowe, niezależnie od waluty tego kredytu. Konstrukcja przyznanego wsparcia oznacza, że korzystać z tego narzędzia powinny osoby, które mają przejściowe kłopoty w spłacie raty. Na pewno nie rozwiązuje to problemu nadmiernego zadłużenia, z którym borykają się frankowicze.

Porozmawiaj z ekspertem
Podaj nam swoje imię:
Podaj nam swój numer telefonu: