książka

Księga wieczysta – najważniejszy dokument nieruchomości

Opublikowane:

Planujesz zakup nieruchomości? Marzy Ci się własne mieszkanie? Natrafiła się wyjątkowa okazja, by kupić lokum w wymarzonej okolicy? Od czego więc zacząć realizacje marzeń? Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę w przypadku zakupu nieruchomości jest dokładne sprawdzenie księgi wieczystej, najważniejszego dokumentu przypisanego do danej nieruchomości. Co zawiera księga wieczysta? Gdzie ją znaleźć i o czym warto pamiętać sprawdzając jej zawartość?

– „Głównym celem prowadzenia księgi wieczystej jest ustalenie stanu prawnego danej nieruchomości. Niezależnie od tego czy to grunt, czy działka rekreacyjna, budowlana czy mieszkanie – przed zakupem nieruchomości należy dokładnie sprawdzić zapisy tego dokumentu. Co ważne ma on istotne znaczenie zarówno w przypadku zakupu, jak i sprzedaży nieruchomości. Dzięki niemu nabywca może sprawdzić m.in. kto jest właścicielem nieruchomości, czy nie jest ona zadłużona, czy ktoś inny nie rości sobie praw do nabywanej nieruchomości” – podkreśla Michał Krajkowski, ekspert Notus doradcy finansowi.

Jak czytać księgę wieczystą?
Dla osób, które mają w planach zakup nieruchomości księga wieczysta jest dokumentem obowiązkowym do przeczytania. Jest to rejestr bardzo przejrzysty, a przez odpis księgi wieczystej łatwo „przebrnąć”. Dokument dzieli się na cztery działy, z których każdy dotyczy innych aspektów. W pierwszej części znajdują się wszystkie informacje dotyczące nieruchomości tzn. opis nieruchomości, rodzaj, lokalizacja, wielkość oraz udział w nieruchomości wspólnej. To co może zainteresować osoby planujące zakup nieruchomości to poruszona kwestia praw, które przysługują właścicielowi gruntu np. czy może korzystać z parkingu, placu zabaw oraz dróg dojazdowych.

W drugim dziale opisane zostały informacje o właścicielu lub użytkowniku danej nieruchomości. Potencjalni nabywcy znajdą tu dane osoby posiadającej prawo do użytkowania danych gruntów oraz jeśli mamy więcej niż jednego właściciela, jak rozkładają się udziały poszczególnych z nich. To bardzo ważne, szczególnie w sytuacji gdy dana nieruchomość ma kilku właścicieli, a nie wszyscy wyrazili zgodę na jej sprzedaż.

W trzecim dziale znajdują się informacje o ograniczonych prawach oraz roszczeniach ciążących na danej nieruchomości. Co ważne nie znajdzie się tutaj informacji o hipotekach. Z tej części osoby zainteresowane zakupem nieruchomości dowiedzą się np. czy są osoby, które mają prawo przechodzić przez daną działkę. To tutaj również znajdują się informacje o ewentualnych egzekucjach z danej nieruchomości, czy wpisy komornicze. Ponadto, jeśli umowa przedwstępna została podpisana w formie aktu notarialnego, to właśnie w Dziale III możemy znaleźć informacje na ten temat.

W ostatnim dziale znajdują się zaś informacje o hipotekach. To bardzo ważny punkt biorąc pod uwagę zakup nieruchomości. Jeśli sprzedający posiada kredyt na zakup tej nieruchomości to właśnie w tej części znajdziemy dane na temat tego zobowiązania.

Czy każda nieruchomość ma księgę wieczystą?
Nabywając mieszkanie czy działkę gruntu zakładana jest dla nowej nieruchomości nowa księga wieczysta, a prowadzeniem Ksiąg Wieczystych zajmuje się właściwy dla lokalizacji Sąd Rejonowy. Zatem każda nieruchomość musi mieć założoną Księgę Wieczystą, a sprzedający powinien znać jej numer. Jeśli nie znamy właściwego numeru, to na podstawie numeru wniosku, czy aktu notarialnego możemy w Sądzie go ustalić.

– „Na rynku możemy jednak znaleźć mieszkania, dla których nie ma założonych ksiąg wieczystych. Tak będzie w przypadku niektórych spółdzielczych własnościowych praw do lokalu. Jeśli zatem chcemy kupić takie właśnie mieszkanie, to możemy się spotkać z sytuacją braku Księgi. Nie będzie to jednak przeszkodą do zakupu czy do uzyskania finansowania w banku. W takim przypadku przed uruchomieniem kredytu należy złożyć wniosek o założenie Księgi Wieczystej. Pamiętajmy, że nie musimy czekać do założenia KW, często wystarczy sam wniosek, aby przeprowadzić transakcję i uzyskać kredyt. Ważne jest jednak, aby stan prawny gruntu był uregulowany, gdyż tylko w takiej sytuacji Sąd założy Księgę Wieczystą dla spółdzielczo własnościowego prawa do lokalu” – wyjaśnia Michał Krajkowski z Notus doradcy finansowi.

Jak uzyskać dostęp do księgi wieczystej?
Osoby zainteresowane kupnem danej nieruchomości mogą uzyskać dostęp do księgi wieczystej składając odpowiedni dokument w sądzie. Obecnie istnieje także możliwość zapoznania się z nią za pomocą Internetu, ponieważ wszystkie dokumenty posiadają również wersje elektroniczną. Wystarczy jedynie znać dokładny numer Księgi Wieczystej i za pomocą platformy internetowej można bez wychodzenia z domu zapoznać się z konkretną księgą wieczystą.

Odpis zwykły czy zupełny?
Istnieją dwa rodzaje odpisów Księgi Wieczystej. Odpis zwykły zawiera tylko aktualne informacje na temat nieruchomości, natomiast w odpisie zupełnym znajdziemy dodatkowo całą historię nieruchomości. Możemy więc sprawdzić kto był wcześniej właścicielem, czy były wpisane hipoteki, albo inne ograniczenia w dysponowaniu nieruchomością.

Porozmawiaj z ekspertem
Podaj nam swoje imię:
Podaj nam swój numer telefonu: