Niezależni Doradcy Finansowi - NOTUS Finanse

603 804 805

Niezależni Doradcy Finansowi to duża grupa osób w Polsce zajmująca się doradztwem w zakresie doboru właściwego produktu finansowego dla obsługiwanych przez siebie klientów. Jak ogromy jest to rynek pokazuje ostatni raport Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF), który przedstawia wyniki sprzedażowe zrealizowane w pierwszym kwartale tego roku.

W zestawieniu ujęto sprzedaż firm zrzeszonych przez organizację i której wolumen opiewa na kwotę 2,74 mld PLN. Jak podkreśla to większość analityków zajmujących się tym segmentem rynku, zauważalny jest wzrost udzielonych kredytów przez firmy pośrednictwa finansowego dzięki złagodzeniu warunków oceny ryzyka przez same banki.

Wartość wypłaconych KREDYTÓW HIPOTECZNYCH w I kwartale 2010 roku (w mln PLN)


Open Finance 1 572,00
2  
Dom Kredytowy Notus 392,29

Expander 370,40
4 Doradcy24 140,00
5 Money Expert 112,00
6 Grupa AZ Finanse (AZ Finance + Golgenegg) 72,50
7 Credit House 39,27
8 Gold Finance 39,13
9 Real Finance 3,80
  RAZEM     
2 741,39

Źródło: Związek Firm Doradztwa Finansowego


Analizując tabelę sprzedaży łatwo zauważyć ogromną przewagę jaką posiada nad konkurentami największa w tej chwili firma doradcza Open Finance. Jej udział w całej sprzedaży firm objętych analizą to przeszło 57% rynku. Dużym zaskoczeniem jest fakt, iż to nie Expander, jak by się pewnie wielu osobom mogło wydawać, a właśnie Dom Kredytowy Notus zajmuje pozycję wicelidera rynku. Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, potwierdzane analizami, że rynek pośrednictwa finansowego składa się z dwóch graczy – Open Finance i Expander, a potem daleko nic. Przykład DK Notus pokazuje jak ważne jest nowatorskie podejście do rynku i nie oglądanie się za trendami lansowanymi przez konkurencję. Nie sposób jest nie zauważyć reklam czy billboardów dwóch wcześniej wspomnianych firm, bądź jeszcze do niedawna „dużego gracza” jakim była firma FINAMO. DK Notus postawił jednak zdecydowanie na jakość obsługi i zadowolenie klienta, które jest najlepszym sposobem rekomendacji i budowania wartości marki. Innym wyróżnieniem Notusa wśród konkurencji jest brak posiadania lokali z witrynami w centrach dużych i mniejszych miast, co również jak wynika z raportu ZFDF nie przeszkadza na osiągnięcie bardzo dobrych wyników sprzedażowych. Zestawienie wyraźnie pokazuje, że pierwsza trójka Niezależnych Doradców posiada ponad 85% całego rynku, a to spore wyzwanie dla wszystkich pozostałych spółek, które powinny coraz mocniej zawalczyć o swój kawałek tortu.

Co by jednak nie pisać o wartościach sprzedaży i udziale w rynku to pozycja firmy Open Finance wydaje się raczej jeszcze przez dłuższy okres czasu nie zagrożona. Natomiast z dużym zaciekawieniem należy obserwować dalszych tendencji firm Expander i DK Notus.

Rafał Tomkowicz
Finansosfera.pl