Popyt na kredyty hipoteczne nie maleje - NOTUS Finanse

603 804 805

Mimo zmian w regulacjach na rynku kredytów hipotecznych, które zaczęły obowiązywać z początkiem tego roku, rynek zanotował wzrost i poprawę sprzedaży. W I kwartale 2014 roku udział Domu Kredytowego Notus S.A. pośredniczył w sprzedaży kredytów hipotecznych na łączną kwotę pod 516 mln złotych.h

Według danych Związku Banków Polskich sprzedaż kredytów hipotecznych w I kwartale tego roku wyniosła 8,854 mld złotych. Osiągnięty przez Dom Kredytowy Notus wynik sprzedaży na poziomie 516,2 mln złotych jest 73 mln złotych wyższy w porównaniu do pierwszego kwartału 2013 roku.

- Wynik sprzedaży kredytów hipotecznych zrealizowany przez firmę w I kwartale 2014 roku był o ponad 73 miliony złotych lepszy, niż w I kwartale roku ubiegłego. To pokazuje, że zazwyczaj słabe miesiące pierwszego roku, już na starcie przyniosły wzrost popytu na nieruchomości i kredyty hipoteczne. Chociaż wielu sceptyków obawiało się, że zmiany, które weszły w życie z początkiem roku, będą zmianami „na gorsze”, to jednak rynek mieszkaniowy się nie załamał. Wręcz przeciwnie, szybko przystosował się do zapowiadanych już od dawna nowych wymogów. Niewątpliwie najwięcej obaw wiązało się z wprowadzeniem przez Komisję Nadzoru Finansowego wymogu obowiązkowego wkładu własnego. Jednak, jak pokazują bardzo dobre wyniki sprzedaży kredytów hipotecznych w I kwartale 2014 roku, klienci, którzy planowali zaciągnąć kredyt hipoteczny w tym roku, w większości byli przygotowani i posiadali wymagany 5% wkład własny – komentuje Robert Pepłoński, Prezes Zarządu, Dom Kredytowy Notus S.A.

Również wejście w życie nowego, rządowego programu wsparcia młodych osób w zakupie pierwszego mieszkania, czyli tzw. „Mieszkanie dla Młodych”, zachęciło wielu niezdecydowanych klientów do rozważenia opcji zakupu nieruchomości na kredyt. Około 4% transakcji zrealizowanych przez Dom Kredytowy Notus, były to kredyty w ramach MdM.

Pierwszy kwartał okazał się również lepszy pod kątem średniej wartości kredytu. Klienci realizujący transakcje mieszkaniowe za pośrednictwem firmy, pożyczali od banków średnio około 220 tysięcy złotych, czyli około 15 tysięcy więcej niż średnia rynkowa według danych prezentowanych w raporcie AMRON-SARFiN za I kwartał 2014 r.