rodzina

Teściowa nie w sosie? Najwyższy czas na własne mieszkanie

Opublikowane:

Aż 54 proc. młodych małżonków nie mieszka na swoim. Co ciekawe tendencja ta dotyczy także osób z dużych miast, posiadających wykształcenie wyższe i średnie, aktywnych zawodowo, zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, które mają wszelkie predyspozycje do zaciągnięcia kredytu hipotecznego i zakupu własnego „M”. Dlaczego więc młode pary mieszkają „kątem u teściowej”? Bo, jak wynika z analiz Domu Kredytowego Notus, społeczna świadomość dotycząca kredytów hipotecznych wciąż jest zbyt niska.

Badanie sytuacji mieszkaniowej młodych małżeństw, przeprowadzone na zlecenie Domu Kredytowego Notus, jest elementem rozpoczynającej się z początkiem października akcji informacyjnej „Zamieszkaj bez teściowej”, która ma na celu zwrócenie uwagi na sytuację mieszkaniową młodych, niezależnych finansowo osób i zwiększenie społecznej świadomości dotyczącej kredytów hipotecznych. Poprzez prowadzone działania Dom Kredytowy Notus chce edukować społeczeństwo w zakresie kredytów hipotecznych oraz wspierać młode osoby w ich drodze do własnego mieszkania.

  • Z naszych obserwacji, poczynionych na przestrzeni kilku lat wynika, że młodzi ludzie, pomimo swojej pozycji zawodowej i wysokiego statusu materialnego boją się kredytów hipotecznych. Potwierdziły to badania, które przeprowadziliśmy wraz z Uniwersytetem Łódzkim. Wynika z nich, że w opinii młodych osób kredyty hipoteczne są zbyt drogie i ryzykowne, a reguły ich przyznawania niejasne. Dlatego tak wiele par nie mieszka we własnym, tylko w wynajmowanym mieszkaniu lub z rodziną. Poprzez akcję informacyjną „Zamieszkaj bez teściowej” chcemy zweryfikować zasadność tego stanowiska wśród młodych ludzi i przekonać ich, że kredyt hipoteczny to wygodny sposób finansowania nieruchomości i często jedyna szansa na własne „M” – wyjaśnia Paweł Adamiak, Przewodniczący Rady Nadzorczej Domu Kredytowego Notus.

Beztesciowej.pl
Integralnym elementem akcji jest portal internetowy www.beztesciowej.pl. Za jego pośrednictwem wszyscy zainteresowani będą mogli zapoznać się z wynikami badań sytuacji mieszkaniowej młodych małżeństw, znajdą na nim szereg przydatnych porad kredytowych i psychologicznych, a także link do bloga – „Z pamiętnika młodej mężatki”, w zabawny sposób opisującej życie z teściową pod jednym dachem. Na stronie dostępny jest także formularz kontaktowy, który umożliwia uzyskanie odpowiedzi na wszystkie pytania z zakresu finansów i nieruchomości.

Drzesz koty z teściową? Pora zamieszkać na swoim
Oprócz aspektu finansowego, oznaczającego obawę przed zaciągnięciem pierwszego kredytu, w ramach akcji Domu Kredytowego Notus poruszony został także aspekt psychologiczny, dotyczący wpływu, jaki na psychikę młodych osób wywiera mieszkanie po ślubie z rodzicami bądź teściami, w małym nieprzystosowanym dla dwóch rodzin lokalu. Eksperci z zakresu psychologii podpowiedzą jak radzić sobie z napięciami wynikającymi z tej sytuacji i co robić, by, jeśli nie mamy możliwości zamieszkania na swoim, dogadać się w rodzinie.

  • Napięcia między młodymi małżonkami i teściami, a zwłaszcza synową i teściową są zjawiskiem bardzo powszechnym i poniekąd naturalnym. Nowa rodzina to bowiem nowa hierarchia ważności osób, wchodzenie w nowe role i, w przypadku mieszkania młodych z rodzicami, wkraczanie na teren jednej ze stron. Ta nowa sytuacja wymaga od nas trudnej sztuki kompromisów, której uczymy się przez całe życie – wyjaśnia Zuzanna Celmer, psychoterapeutka i psycholog rodzinny, autorka książki „W łóżku z teściową, czyli jak dogadać się w rodzinie?”

Odetnij pępowinę z Domem Kredytowym Notus
Od października 2010 do marca 2011 r., we wszystkich oddziałach Domu Kredytowego Notus, zlokalizowanych na terenie całej Polski, doradcy finansowi prowadzić będą działania edukacyjne i informacyjne poświęcone tematyce kredytów hipotecznych. Zainteresowane osoby będą mogły umówić się i przyjść na spotkanie w wybranym mieście i oddziale, a doradca dokładnie wytłumaczy im czym jest kredyt hipoteczny, jakie koszty się na niego składają, co to jest zdolność kredytowa i jakiego wkładu własnego oczekują od kredytobiorców poszczególne banki. Wszystko w bardzo przystępnej formie, uzupełnione materiałami poradnikowymi i możliwością stałego kontaktu z doradcą.

Szczegółowy harmonogram spotkań warsztatowych w poszczególnych miastach, jak również wszystkie niezbędne informacje dotyczące całego przedsięwzięcia dostępny będą od 6 października na stronie internetowej akcji www.beztesciowej.pl.

Kontakt dla mediów:
Katarzyna Frankowska
tel. kom. 601 918 503
katarzyna.frankowska@zarowkamarketing.pl

Porozmawiaj z ekspertem
Podaj nam swoje imię:
Podaj nam swój numer telefonu: