wzrost

Wzrost raty w Rodzinie na Swoim

Opublikowane:

Kończący się 8-letni okres otrzymywania dopłat oznacza, że coraz większa grupa kredytobiorców musi się zmierzyć z rosnącymi ratami kredytowymi. Na jak duży wzrost raty trzeba być przygotowanym?

Program wsparcia kredytobiorców Rodzina Na Swoim formalnie zaczął obowiązywać pod koniec 2006 roku, a pierwsze kredyty z rządowym wsparciem zostały wypłacone w roku następnym. Jednak znaczący wzrost liczby udzielanych kredytów w ramach RNS został zapoczątkowany w roku 2009.

Przypomnijmy, że w ramach programu kredytobiorcy mogą liczyć na pomoc przez pierwsze 8 lat trwania kredytu. Dopłata do raty wynosi około 50 proc. odsetek. Kończący się okres 8-letni oznacza, że coraz większa grupa kredytobiorców musi się zmierzyć z rosnącymi ratami kredytowymi. Na jak duży wzrost raty trzeba być przygotowanym? Analizie zostały poddane 3 różne transakcje – zakup domu o pow. 140 m2 oraz mieszkań o pow. 75 m2 i 50 m2. Dla uproszenia wyliczeń i łatwiejszego porównania kwota zaciągniętego kredytu w każdym przypadku wynosi 250 tysięcy złotych. Są to kredyty na 30 lat z marżą na poziomie 2,00 p.p. zaciągnięte w kwietniu 2009 roku. Na największy wzrost miesięcznej raty muszą być przygotowane osoby, które kupiły mieszkanie o powierzchni 50 m2. W tym przypadku koniec dopłat będzie oznaczał ratę wyższą nawet o 40 proc. Te osoby w ciągu 8 lat otrzymały dopłatę w wysokości prawie 50 tysięcy złotych. Mniejsze dopłaty uzyskali kredytobiorcy, którzy kupili mieszkanie większe niż 50 m2 i dom większy niż 70 m2. Różnice te wynikają ze specyficznych zasad obliczania dopłaty. Największy poziom dopłat przysługiwał w przypadku zakupu mieszkania o powierzchni 50 m2 i domu o powierzchni 70 m2. Każdy większy metraż powodował obniżenie wysokości dopłaty.

W ciągu 8 lat kredytobiorcy korzystający z wsparcia RNS otrzymywali dopłaty do odsetek w wysokości około 50 proc. tych które były naliczane przez bank kredytujący. Zatem koniec dopłat nie będzie aż tak bardzo dokuczliwy w sytuacji niskich stóp procentowych. Jak jednak wyglądałaby sytuacja kredytobiorców, gdyby oprocentowanie kredytów było wyższe? W poniżej tabeli przeprowadzona została symulacja dla kredytów zaciągniętych w kwietniu 2011 roku, czyli w tych przypadkach dopłaty skończą się dopiero za 2 lata. Jednocześnie został założony wzrost stóp procentowych – w okresie od stycznia do grudnia 2018 roku Wibor będzie wynosił 2,5 proc., a od stycznia 2019 roku Wibor wzrośnie do 3,5 proc. Jak widać wzrost raty jest znacznie wyższy. Koniec dopłat do odsetek po 8 latach będzie oznaczać

Porozmawiaj z ekspertem
Podaj nam swoje imię:
Podaj nam swój numer telefonu: