Historyczna decyzja RPP - NOTUS Finanse

603 804 805

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych jest bezprecedensowa. Po raz pierwszy w historii podstawowa stopa wynosi 3,25% i jest to niewątpliwie bardzo dobra informacja dla wszystkich zadłużonych w naszej walucie.

Nawet kolejne 60 złotych mniej może płacić bowiem osoba spłacająca kredyt w wysokości 200 tysięcy złotych, a w porównaniu z lipcem 2012 roku oszczędność wynosi już 240 złotych.

Ostatnia decyzja RPP była dużym zaskoczeniem dla całego rynku. O ile część osób obstawiała obniżenie stóp procentowych o 25 punktów bazowych, o tyle nikt nie przewidywał aż tak dużego cięcia. Na zakończenie zapoczątkowanego w listopadzie 2012 roku cyklu obniżek Rada zdecydowała się na radykalną decyzję i obniżenie podstawowej stopy do poziomu 3,25%, co oznacza historyczne minimum. W ślad za tą decyzją powinny podążać także zmiany stopy Wibor, a to jej odczyty są najistotniejsze dla osób spłacających kredyty w złotych. Od swojego ostatniego maksimum w lipcu 2012 roku Wibor 3 miesięczny spadł o ponad 140 punktów bazowych. Dotychczasowe zmiany oznaczają, że raty kredytów zaciągniętych na 30 lat spadły już o ponad 14 procent. Gdyby spadek stóp NBP znalazł bezpośrednie odzwierciedlenie w spadku Wiboru wówczas rata kredytu spadłaby o kolejne 4 procent.

Wibor Rata kredytu w wysokości 200 000 pln
zaciągniętego na 30 lat, z marżą 1,5 p.p.
5,14% 1 280
4,00% 1 135
3,70% 1 100
3,20% 1 040


Źródło: obliczenia DK Notus

Warto jednak zwrócić uwagę, że niższe raty każdy z klientów odczuje w różnym czasie. Banki aktualizują stawki Wibor i poziomy oprocentowania z różną częstotliwością, najczęściej w terminach 3 miesięcznych. Zatem zdecydowana większość klientów płaci już znacznie niższe raty niż kilka miesięcy temu, ale aby w pełni odczuć obniżenie stóp i mieć tańszy kredyt część z nich musi poczekać jeszcze nawet kilka tygodni.

Niższe stopy procentowe NBP i w konsekwencji spadek Wiboru to dobra wiadomość nie tylko dla spłacających kredyty. Niższe oprocentowanie to także wyższa zdolność kredytowa, a to dobra informacja dla tych którzy dopiero chcą zaciągnąć kredyt i kupić mieszkanie.

To już jest koniec

Komunikat po posiedzeniu RPP nie pozostawia także złudzeń co do dalszych decyzji Rady. „Marcowa decyzja stanowi dopełnienie rozpoczętego w listopadzie 2012 r. cyklu łagodzenia polityki pieniężnej.” W związku z tym nie należy oczekiwać kolejnych decyzji o obniżeniu stóp procentowych. W ciągu ostatnich 5 miesięcy Rada obniżyła stopy łącznie o 150 punktów bazowych, natomiast Wibor 3 miesięczny spadł z poziomu 5,14% do 3,71%. Wiemy już, że stopy NBP w najbliższym czasie się nie zmienią, pozostaje zatem liczyć na dalsze obniżenie stopy rynkowej, co bezpośrednio przełoży się na jeszcze tańszy kredyt.