Kredyty tanieją za sprawą niższych stóp procentowych - NOTUS Finanse

603 804 805

Kolejne 45 złotych może zyskać każdy kredytobiorca zadłużony w złotych. O tyle mniejszą ratę będą płacić osoby posiadające do spłaty 300 tysięcy złotych rozłożone na 30 lat. Takie skutki może przynieść obecna i zarazem już 4 z rzędu obniżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Na dzisiejszym posiedzeniu, zgodnie z oczekiwaniami rynku, Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe i od czwartku 7 lutego podstawowa stopa będzie wynosić 3,75%. To dobra wiadomość dla wszystkich kredytobiorców tym bardziej, że zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów, nie musi to być ostania obniżka. Rynek oczekuje także dalszego spadku stóp referencyjnych Wibor, a to ten wskaźnik jest najistotniejszym z punktu widzenia kredytobiorcy złotowego.

Wibor wyprzedza RPP

Mimo, iż za sprawą 4 kolejnych decyzji RPP stopy procentowe uległy obniżeniu łącznie o 100 punktów bazowych, to stawka Wibor doświadczyła głębszych spadków. Stopa 3 miesięczna, służąca w większości banków do ustalania wysokości oprocentowania, w okresie od lipca 2012 roku do dzisiaj spadła o ponad 120 punktów bazowych z poziomu 5,14% do 3,88%. Korzystają na tym wszystkie osoby spłacające kredyty w złotych. Dla przykładowego kredytu w wysokości 300 tysięcy złotych, zaciągniętego na 30 lat, spadek oprocentowania o 1,20 p.p. oznacza ratę niższą o niespełna 250 złotych. Dalsze obniżki stóp procentowych oraz spadek Wiboru będę oznaczały kolejne wymierne korzyści w kieszeniach kredytobiorców. Poniższa tabela przedstawia wysokość miesięcznej raty z powyższego przykładu przy założeniu różnych poziomów Wiboru.

Wibor Rata (pln)
5,14% 1 924
4,50% 1 798
3,88% 1 680
3,75% 1 656
3,50% 1 610
3,25% 1 565


Źródło: obliczenia własne Dom Kredytowy NOTUS S.A.

Spadek oprocentowania dotyczy każdego kredytobiorcy zadłużonego w złotym, jednak z różnym terminie raty zostaną obniżone. Większość banków do ustalenia oprocentowania stosuje Wibor 3 miesięczny i z taką częstotliwością aktualizuje oprocentowania swoim klientom. W nielicznych bankach stosowana jest stawka 6 miesięczna i wówczas, co pół roku generowany jest nowy harmonogram. W obecnych realiach w najgorszej sytuacji są klienci, którzy zaciągając kredyt mieszkaniowy wybrali oprocentowanie oparte o stawkę 1 roczną. Tylko dwa banki stosowały taki rodzaj Wiboru i ich klienci w aktualnej sytuacji rynkowej mogą poczekać jeszcze nawet kilka miesięcy na niższe oprocentowanie i tańszy kredyt.