Raty kredytów hipotecznych w złotych nie będą rosnąć - NOTUS Finanse

603 804 805

Kredytobiorcy spłacający kredyt hipoteczny w złotych, mogą spać spokojnie. Istotna dla nich wysokość stopy referencyjnej WIBOR pozostanie w najbliższym czasie na niezmienionym poziomie. Wszystko za sprawą dzisiejszej decyzji Rady Polityki Pieniężnej o pozostawieniu stóp procentowych

na dotychczasowym poziomie. Główna stopa wynosi nadal 4,5 %.

Spełniły się ogólne przewidywania rynku, w tym także nasze o utrzymaniu poziomu stopy referencyjnej WIBOR. Dla wszystkich osób zadłużonych w polskiej walucie oznacza to, że miesięczne raty kredytów w najbliższych tygodniach pozostaną na stabilne, w dotychczasowej wysokości.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy stawka WIBOR dla terminu 3-miesięcznego wzrosła o 0,91 punktu procentowego z poziomu 3,81 procent do obowiązującego w dniu dzisiejszym poziomu 4,72. W przypadku kredytu w wysokości 250 tysięcy złotych zaciągniętego na 30 lat, oznaczało to wzrost miesięcznej raty o około 150 złotych na przestrzeni roku. W związku z faktem, że oprocentowanie kredytu każdy bank aktualizuje z reguły co 3 lub 6 miesięcy oznacza to, że każdy z kredytobiorców odczuł już z pewnością wzrost stopy referencyjnej WIBOR i w konsekwencji raty kredytowej. Jednak po dzisiejszej decyzji RPP i utrzymaniu wysokości stop procentowych, klienci w zadłużeni w złotych nie powinni oczekiwać dalszego wzrostu rat kredytowych, jakiego doświadczali w ostatnich miesiącach.