RPP nie zaskoczyła, stopy bez zmian - NOTUS Finanse

603 804 805

Po obniżeniu na kolejnych posiedzeniach stóp procentowych o 150 punktów bazowych, zgodnie z zapowiedzią w kwietniu Rada Polityki Pieniężnej wstrzymała się z kolejnymi ruchami. Oznacza to, że w najbliższym czasie kredytobiorcy zadłużeni w złotym nie mogą liczyć kolejne spadki rat.

Podstawowa stopa procentowa wynosi 3,25%, ale dla osób spłacających kredyty istotniejsza jest stopa Wibor w oparciu, o którą ustalane jest oprocentowanie kredytu. Od swojego ostatniego maksimum w lipcu 2012 roku (5,14%) Wibor 3 miesięczny spadł o niespełna 180 punktów bazowych i notuje poziom 3,36%. Dla kredytu zaciągniętego na 30 lat oznacza to spadek raty o około 110-130 złotych na każde 100 tysięcy kredytu. Rata niższa o 17-20 procent jest już z pewnością dużym odciążeniem dla wielu budżetów domowych.

Niższy Wibor i w konsekwencji niższe oprocentowanie to dobra wiadomość nie tylko dla dotychczasowych, ale także nowych kredytobiorców, bo dzięki spadkom stóp wzrosła zdolność kredytowa. Przykładowo, rodzina z dwójką dzieci zarabiająca 5000 netto może zaciągnąć kredyt w średniej wysokości około 372 tysiące. Jest to kwota wyższa o prawie 10 procent w porównaniu do lipca minionego roku. Wówczas ta sama rodzina mogła zaciągnąć kredyt w wysokości około 340 tysięcy złotych.

Mimo zakończenia cyklu obniżek stóp procentowych RPP nie wykluczyła, że na kolejnych posiedzeniach może dokonać kolejnych obniżek, ale „Decyzje Rady w kolejnych miesiącach będą uzależnione od oceny napływających danych.” Gdyby stopy zostały obniżone o 25 punktów bazowych i w takim samym stopniu zmalałby Wibor, wówczas raty kredytów spadłby o następne 15 złotych dla każdych 100 tysięcy zadłużenia.