Wiosenne ocieplenie w kredytach hipotecznych - NOTUS Finanse

603 804 805

Panujące za oknem śnieg i niskie temperatury nie zmroziły bankowców, którzy przygotowują już ofertę na wiosenne uderzenie. Szczególnie na rynku kredytów hipotecznych można zaobserwować odwilż. Po kilku spokojnych tygodniach, kiedy panowała względna stabilność w oferowanych

warunkach cenowych luty przyniósł spore ożywienie. Swoje nowe oferty zaproponowały kolejne banki.

Warto szczególnie zwrócić uwagę na propozycję Banku Zachodniego WBK, który w swojej najnowszej promocji zaproponował marżę na poziomie 0,99 punktu procentowego. Otrzymanie powyższych warunków wiąże się jednak z koniecznością zapłacenia wysokiej prowizji w wysokości 3,5 procent. Obok oferty tego banku warto także zwrócić uwagę na ofertę BNP Paribas Fortis. Bank, który proponuje jeszcze niższą marżę. W trzech pierwszych latach kredytowania możliwa do uzyskania marża to 0,79 punktu procentowego, a w kolejnych latach marża na poziomie 1,29 również należy do najniższych na rynku. Obydwie oferty wiążą się z koniecznością spełnienia kilku dodatkowych warunków, takich  jak założenia konta i regularnych wpływów w określonej wysokości.

Dzięki regularnym wpływom na rachunek osobisty można obniżyć marżę kredytu także w nowej ofercie Eurobanku. Warto zwrócić uwagę na tę propozycję, ponieważ możliwa do uzyskania marża wynosi nawet 1,00 punkt procentowy, czyniąc tę ofertę wraz z brakiem prowizji za udzielenie kredytu jedną z najbardziej konkurencyjnych obecnie na rynku. W Eurobanku marżę kredytową można obniżyć także dzięki skorzystaniu z karty kredytowej, lokaty bankowej czy funduszy inwestycyjnych z oferty banku.

Nowe warunki cenowe oferowane przez powyższe banki zbliżają te oferty do tych, jakie były dostępne na rynku w roku 2007 i pierwszej połowie 2008 roku. Wówczas marża na poziomie niższym niż 1,00 punkt procentowy była dostępna niemal dla każdego klienta zaciągającego kredyt w złotych. Obecnie uzyskanie niskiej marży ciągle wiąże się z dodatkowymi kosztami w postaci wysokiej prowizji lub koniecznością spełnienia innych warunków, takich jak zasilanie konta czy konieczność wykonywania transakcji kartą płatniczą lub kredytową. Sytuacja, gdy banki udzielały kredytów z marżą w wysokości 0,5 punktu procentowego jest jeszcze odległa, jeśli w ogóle możliwa, ale na pewno należy spodziewać się kolejnych obniżek w pozostałych bankach.

Pierwsze oznaki wiosennej odwilży na rynku kredytów hipotecznych zwiastują, że nadchodzi  gorący okres w kredytach hipotecznych. Przedstawione powyżej oferty stanowią niewątpliwie duże wyzwanie dla pozostałych banków i będą wymuszały przestawienie nowych propozycji. W związku z powyższym należy oczekiwać zaostrzenia konkurencji w najbliższych tygodniach, co będzie się wiązało z lepszymi ofertami dla klientów. Pierwszych ruchów ze strony konkurencyjnych banków należy spodziewać się już od 1. marca. Wiele instytucji termin obowiązywania aktualnych warunków określiło do końca lutego, w związku z tym początek nowego miesiąca powinien przynieść nowe propozycje.