Zrób sobie przerwę od kredytu - NOTUS Finanse

603 804 805

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie zaciągane na kilkanaście czy czasami nawet kilkadziesiąt lat. Problemy ze spłatą zobowiązań mogą pojawiać się kilkakrotnie w trakcie całego okresu spłaty. W jaki sposób można poradzić sobie z tym problemem?

Jedną z metod proponowanych przez niektóre banki jest czasowe zawieszenie spłaty kredytu, tzw.: wakacje kredytowe.

Wakacje kredytowe pozwalają na pewien czas zawiesić spłatę rat kredytowych. Jednak, aby móc to zrobić, należy wcześniej poinformować o tym bank, w który zaciągnięty został kredyt hipoteczny. Większość banków, które stosują takie rozwiązanie dopuszcza możliwość niezapłacenia tylko jednej raty. Tylko nieliczne, np.: Bank Zachodni WBK czy Pekao SA, pozwalają na nieco dłuższą prolongatę spłaty. Nie wszystkie jednak instytucje umożliwiają takie rozwiązanie. Wakacji kredytowych nie stosują BGŻ, Deutsche Bank, mBank czy Multibank.

Bank Długość wakacji
(m-ce)
Jak często
można skorzystać
Rodzaj
zawieszenia spłaty
BZ WBK 6 Raz w okresie kredytowania Część kapitałowa
DnB Nord 2 Raz w roku; maksymalnie
3 razy w okresie
kredytowania
Część kapitałowa
Eurobank 1 Raz w roku Część kapitałowa
Lukas Bank 1 Raz w roku Część kapitałowa
Millennium 1 Raz w roku Cała rata
Nordea 1 Raz w roku Cała rata
Pekao SA 6 Raz na 5 lat; maksymalnie
2 razy w okresie
kredytowania
Cała rata
PKO BP 1 Raz w całym
okresie kredytowania
Cała rata
Polbank EFG 1 Raz w roku.
Dodatkowo 2 razy do roku
możliwość regulowania rat
Cała rata

Źródło: Dom Kredytowy Notus

Tabela pokazuje maksymalny okres wakacji kredytowych, ich częstotliwość i rodzaj zawieszenia spłaty dla wybranych banków.

Czy jednak wakacje kredytowe są korzystne?

 
Takie rozwiązanie oznacza oczywiście tylko zawieszenie płatności, a nie całkowite jej uniknięcie. Zawieszenie spłaty całej raty lub tylko części kapitałowej powoduje, że łączny koszt kredytu wzrasta. Najczęściej w przypadku zawieszenia spłaty niezapłacona kwota jest doliczana do salda zadłużenia.

Stosowanie wakacji kredytowych może być sposobem na ograniczenie miesięcznych płatności, ale tylko na bardzo krótki okres. W przypadku kredytów w złotych, gdzie w początkowych ratach udział odsetek jest bardzo duży, zawieszenie spłaty kapitału spowoduje, że rata spadnie tylko o kilka procent, więc może to być tylko doraźne rozwiązanie. Jeśli chcemy na dłuższy czas obniżyć swoją ratę, warto zastanowić się na wydłużeniem okresu kredytowania (oczywiście jeśli jest taka możliwość), ewentualnie nad zmianą waluty kredytu, tak aby raty były niższe. Warto zapamiętać, że wakacje kredytowe to rozwiązanie powodujące, że łączny koszt kredytu wzrasta i z takiego rozwiązania należy korzystać rozważnie uwzględniając jego zalety i wady.